Ndërlidhjet

Karzai uron popullin afgan për votimet


Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai i ka falënderuar afganët për sfidimin e kërcënimeve të talibanëve dhe daljen në votime në zgjedhjet e sotme, duke thënë se kjo ishte një "ditë e mirë" për vendin.

Qeveria afgane tha se është "e kënaqur" me numrin e votuesve. Vlerësimet e policisë lënë të kuptohet se dalja në shkallë vendi ishte 70 për qind.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun u ka uruar afganëve votimet në zgjedhjet presidenciale dhe për këshillat krahinorë përkundër kërcënimeve për jetët e tyre.
XS
SM
MD
LG