Ndërlidhjet

Seul: Funeral shtetërorë për ish presidentin Jung.


Koreja e Jugut mbajti sot funeralin shtetërorë për ish presidentin Kim Dae Jung, i cili një kohë të gjatë ishte mbrojtës i demokracisë dhe avokat i pajtimit me komunistët nga Koreja e Veriut.

Në funeralin e Dae Jung i cili vdiq me 18 gusht ne moshën 85 vjeçare mori pjesë edhe një delegacion i lartë nga Koreja e Veriut, që ishte dërguar nga kreu i saj Kim Jong il.

Ishte presidenti Dae Jung vazhdimisht ishte angazhuar për përmisimin e marrëdhënieve me Koren e Veriut, por ato u tensionua serish që kur presidenti aktual Le Mjung Bak, mori detyrën në vitin 2008.
XS
SM
MD
LG