Ndërlidhjet

Pragë: Papa kritikon komunizminPapa Benedikti XVI ka kritikuar erën armiqësore komuniste ndaj fesë, ndërsa filloi një vizitë treditëshe në Repulikën e Çekisë.

Ai kërkoi nga kombi shumë sekular që t’i kthehet rrënjëve të krishtera.

Në një ceremoni mirëseardhjeje në Aeroportin Ndërkombëtar të Pragës, Papa foli se si regjimi i komunizmit, i cili u përmbys më 1989, ka persekutuar mizorisht Kishën Katolike.

Shumë pelegrinë kanë vërshuar Pragën, në vizitën e parë të Papës në disa vite.

Por, mosbesimi në religjionin e organizuar mbetet thellë i ngurtësuar në Republikën Çeke dhe relacionet mes Kishës dhe shtetit janë të tendosura.

Në mesin e çekëve vizita e Papës shihet si e parëndësishme.

Organizatorët çekë të vizitës së Papës pritet të mbledhin 100 mijë besimtarë në një fushë ajrore për meshën e së dielës që do mbahet në Bërno.

Pritet të marrin pjesë edhe besimtare nga Austria dhe Polonia fqinje.
XS
SM
MD
LG