Ndërlidhjet

Prodhuesit e naftës nuk zëvendësojnë dollarinVendet prodhuese më të mëdhej të naftës i kanë mohuar raportet e një gazete britanike se shtetet e Gjirit kanë zhvilluar bisedime sekrete për ta zëvendësuar dollarin amerikan si valutë për çmimin e naftës.

Dollari shënoi rënie pasi “The Independent”, duke cituar burime të paidentifikuara të kenë thënë se vendet arabe kanë zhviluar bisedime të tilla me Rusinë, Kinën, Japoninë dhe Francën.

Sot, kreu i Bankës Qendrore të Arabisë Saudite Muahamad al-Xhasar, zëvendës ministri i Financave i Rusisë, Dmitri Pankin dhe ministri i Naftës i Kuvajtit, Sheik Ahmad Abdullah al-Sabah, mohuan se janë zhvilluar bisedime të tilla.
XS
SM
MD
LG