Ndërlidhjet

Palestinezët e refuzuan hapin e IzraelitPalestinezët e hodhën poshtë njoftimin e Izraelit se do t’i ndalë për 10 muaj ndërtimet e vendbanimeve në territoret e pushtuara në Bregun Perëndimor.

Kryenegociatori Saeb Erekat tha se njoftimi, të cilin dje e bëri kryeministri Benxhamin Netanjahu, ishte “propagandë”, dhe u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të mos bijnë në kurth.

Erekat i kërkoi Uashingtonit dhe komunitetit ndërkombëtar që Izraelit të përkushtohet për pezullim të plotë të ndërtimeve, e jo të pjesërishëm.

Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abas gjithashtu e ka hedhur poshtë hapin izraelit.
XS
SM
MD
LG