Ndërlidhjet

"Avatar" dhe "The Hurt Locker" nga nëntë nominime OskarFilmi fantastiko shkencor “Avatar” i regjisorit Xhajms Kamerun, dhe filmi për luftën në Irak “The Hurt Locker”, në regji të ish gruas së tij, Ketrin Bigelou, kanë fituar nga nëntë nominime Oskar, përfshirë nominimet për filmin më të mirë dhe regjinë më të mirë.

Nominimet për aktor më të mirë përfshijnë aktorët Xhef Brixhis, Xhorxh Kluni, Morgan Frimen dhe Xheremi Rajner.

Për aktore më të mira janë nominuar Sandra Bullok dhe Meril Strip.
XS
SM
MD
LG