Ndërlidhjet

Iraku i kërkon Francës 651 milionë euro për aeroplanëtZëdhënësi i qeverisë së Irakut tha se Bagdadi kërkon kthimin e 651 milionë eurove, të paguara nga qeveria e Sadam Huseinit për aeroplanët luftarakë francezë Mirazh, të cilat asnjëherë nuk u dërguan për shkak të sanksioneve.

Ali al-Dabah tha se bisedimet me kompaninë Dassault Aviation dhe ministrinë e mbrojtjes së Francës për kthimin e fondeve janë treguar pozitive.

Ai tha se Iraku shqyrtohen edhe blerjen e mundshme të një numri të papërcaktuar të aeroplanëve Mirazh.

XS
SM
MD
LG