Ndërlidhjet

Berlin: Parlamenti votoi rritjen e misionit në Afganistan


Parlamenti i Gjermanisë votoi sot për të dërguar edhe 850 trupa tjerë në Afganistan dhe ta zgjatë misionin edhe për një vit.

Me 4.500 trupat, Gjermania e ka kontingjentin e tretë për nga madhësia në Afganistan, pas Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

Mandati i ri njëvjeçar mori mbështetje të gjerë në parlament.
XS
SM
MD
LG