Ndërlidhjet

Kirgizi: Kthehen 70 mijë refugjatëZyrtarët e Kirgizisë thonë se rreth 70 mijë refugjatë janë kthyer në vend pasi ikën nga përleshjet etnike në fillim të muajit.

Rreth 100 mijë uzbekë etnikë vlerësohet se e braktisën Kirgizinë dhe ikën në Uzbekistan, pas shpërthimit të dhunës në rajonet jugore Osh dhe Xhalal-abad.

Sipas shifrave zyrtare, të paktën 240 njerëz u vranë dhe mikjëra u plagosën në dhunën.
XS
SM
MD
LG