Ndërlidhjet

Londra, Berlini dhe Bukureshti e shohin Moldavinë në EvropëMinistrat për Evropën nga Rumania, Britania dhe Gjermania, thanë sot se Moldavia ka të ardhme evropiane, dhe i bënë thirrje Rusisë të ndihmojë për të zgjidhur konfliktin në rajonin separatist të Transnistrisë.

Ministrat Bogdan Auresku, Dejvid Lidington dhe Verner Hojer i bënë këto komente pas bisedimeve në Bukuresht.

Në Transnistri ende gjenden trupat ruse, përkundër zotimeve të Moskës për tërheqjen e tyre.

XS
SM
MD
LG