Ndërlidhjet

Penjani i jep teknologji bërthamore Iranit e SirisëKoreja e Veriut ka arritur të anashkalojë sanksionet dhe i ka ofruar pasije bërthamore të ndaluara Iranit, Sirisë dhe Mijanmarit, thuhet në një raport të OKB-së.

Ekspertët e Kombeve të Bashkuara theksuan se Koreja e Veriut është e përfshirë "në dërgimin e paisjeve bërthamore dhe të atyre që kanë të bëjnë me raketat ballistike" tek të treja vendet e përmendura më sipër.

Kina e kishte bllokuar për gjashtë muaj publikimin e raportit. Pekini është aleat i ngushtë i Penjanit.
XS
SM
MD
LG