Ndërlidhjet

Ban: Modeli aktual ekonomik kërcënon mjedisinSekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-mun tha se modeli ekonomik aktual paraqet "pakt global vetëvrasës", i cili do të rezultojë me katastrofë nëse nuk reformohet.

Ban i tha një paneli të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës se udhëheqësit e politikës dhe biznesit duhet të përqafojnë një "revolucion" ekonomik, në mënyrë që ta shpëtojnë planetin.

Ban tha se shumë shpejt po kalon koha për ta bërë ekonominë botërore të qëndrueshme.
XS
SM
MD
LG