Ndërlidhjet

Iran: Tre amerikanët mund të rigjykohenAvokati i tre alpinistëve amerikanë që akuzohen për spiunazh kundër Iranit, tha se së shpejti mund të mbahet gjykim i ri.

Masud Shafei tha se të tre u deklaruan të pafajshëm në seancën dëgjimore në Teheran, e cila u mbajt dje prapa dyerve të mbyllura.

Sarah Shurd, Xhosh Fatal, and Shejn Bauer u arrestuan në vitin 2009 teksa po ngjiteshin në malet afër kufirit Iran-Irak.

Shurd, e cila u lirua me dorëzani në shtator dhe u kthye në SHBA, nuk ishte në gjykatë.

Tre amerikanët akuzohen për kalim ilegal të kufirit, por ata thonë se kjo ishte rastësi.
XS
SM
MD
LG