Ndërlidhjet

Medvedev: Putin të jetë presidenti i radhës


Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se presidenti i ardhshëm i Rusisë duhej të ishte Vlladimir Putin.

Këto komente ai i bëri në kohën kur partia në pushtet, Rusia e Bashkuar, po mban kongresin vjetor në Moskë.

“Mendoj se do të ishte korrekte që kongresi të mbështes kandidimin e liderit të partisë, Vlladimir Putin, për postin e presidentit të shtetit”, tha Medvedev.

Ditë më parë, kreu i ekzeutivit rus Putin tha se Medvedev do të ishte në krye të listës elektorale të partisë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare që pritet të mbahen më 4 dhjetor.

Putin i tha gjithashtu kongresit se është pajtuar me Medvedevin për rolet e ardhshme të tyre në politikë.

Që të dytë- 58 vjeçari Putin dhe 46 vjeçari Medvedev, patën paralëjmëruar më parë se mund të garojnë për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale të marsit. Mirëpo, më pak se gjashtë muaj para mbajtjes së presidencialeve, asnjëri nga ata nuk ka paraqitur zyrtarisht kandidaturën për këtë post.
XS
SM
MD
LG