Ndërlidhjet

Serbia ndalon Paradën e Homoseksualëve


Policia serbe ka ndaluar Paradën e Homoseksualëve dhe protestën që kundërshtonte atë - të dyja të planifikuara për këtë fundjavë.

Autoritetet e rendit thanë se ndalojnë tubimet për të parandauluar shpërthimin e dhunës, gjë që ka ndodhur në dy ngjarje të ngjashme në Beograd, vitin e kaluar.

Perëndimi i ka kërkuar Serbisë të mbrojë të drejtat e homoseksualëve dhe të minoriteteve të tjera, nëse dëshiron të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG