Ndërlidhjet

Pas protestave, zyrtarët rusë pranojnë pakënaqësitë publike


Pas një dite të gjatë protestash, ku morën pjesë mijëra njerëz nëpër gjithë Rusinë, zyrtarët pranojnë se qytetarët janë të pakënaqur më zgjedhjet e fundit parlamentare.

Dimitri Peskov, zyrtar për informim i kryeministrit Vlladimir Putin tha se qytetarët rusë kanë të drejtë të shprehin qëndrimet e tyre, përderisa e bëjnë një gjë të tillë në mënyrë ligjore e paqësore.

Kjo deklaratë vjen pas protestave të djeshme kundër rezultateve të zgjedhjeve të 4 dhjetorit, në të cilat partia në pushtet e Vlladimir Putinit fitoi shumicën e votave, mes pretendimeve të shumta për mashtrim dhe manipulim të votave.
XS
SM
MD
LG