Ndërlidhjet

Numri i viktimave në Siri rritet në 5000


Shefja e OKB-së për të drejtat e njeriut, Navi Pillaj, ka thënë se më shumë se 5000 njerëz kanë vdekur në konfliktin nëntëmujor sirian.

Pillaj, tha se të paktën 300 fëmijë janë në mesin e atyre që kanë vdekur, dhe se ka mijëra njerëz në paraburgim.

Ajo, vuri në dukje se herën e fundit kur e kishte informuar Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Sirinë, në gusht, numri i viktimave ka qenë 2000.

Muajin e kaluar, Rusia dhe Kina vënë veton ndaj një rezolute të mbështetur nga Këshilli i Sigurimit e cila dënonte gjakderdhjen në Siri.
XS
SM
MD
LG