Ndërlidhjet

Daçiq: S'ka status pa e njohur Kosovën


Serbia duhet të njohë pavarësinë e Kosovës nëse dëshiron të fitojë statusin e kandidatit për Bashkimin Evropian në muajin mars, ka thënë zëvendës-kryeministri serb.

"Ne nuk duhet të gënjejë më njëri-tjetrin ose të tregojmë përralla më, kjo është ajo që kërkohet prej nesh", citon agjencia e lajmeve Beta zëvendës-kryeministrin Ivica Daçiq.

Udhëheqësit evropianë në një samit të premten vendosën të shtyjnë deri në mars vendimin nëse Serbia mund të jetë një kandidat për anëtarësim në BE, duke i bërë thirrje Beogradit për të përmirësuar marrëdhëniet me Kosovën.

Daçiq ka akuzuar bashkësinë ndërkombëtare për dështim në përmbushjen e pritjeve të qytetarëve të Serbisë pas përmbysjes së Sllobodan Millosheviqit në vitin 2000.

"Askush nuk e përmendi çështjen e pavarësisë së Kosovës, atëherë, dhe tani, 11 vjet më vonë, ne nuk mund të marrim as kandidaturën", ka thënë Daçiq, i cili tani drejton Partinë Socialiste të kryesuar dikur nga Millosheviqi.

"Kjo nuk është e drejtë apo realiste se Serbia nuk do të marrë kandidaturën edhe pse çdo gjë që është bërë", shtoi ai.

Daçiq la të kuptohej gjithashtu se rezervat në lidhje me marrëdhëniet e Beogradit me Kosovën janë duke u përdorur si një justifikim për të maskuar heshtjen brenda BE-së rreth zgjerimit të unionit në përgjithësi.

"Nëse Bashkimi Evropian nuk dëshiron zgjerim të mëtejshëm, atëherë ata duhet të tregojnë", ka thënë Daçiq.
XS
SM
MD
LG