Ndërlidhjet

Mijëra norvegjezë planifikojnë të protestojnë të enjten kundër ekstremistit të djathtë, Anders Bering Breivik, duke kënduar një këngë për paqen dhe unitetin, të cilën ai e urren.

Breivik, i cili po gjykohet për vrasjen e 77 personave në korrik të vitit të kaluar, e ka quajtur këngën “Children of the Rainbow” shpëlarje marksiste të trurit.

Organizatorët e protestës thonë se do të këndojnë disa blloqe larg gjykatës ku gjykohet Breiviku.

Gjatë gjykimit të tij, ai ka hedhur poshtë raportin psikiatrik, i cili e deklaron atë të çmendur. Breivik i ka thënë gjykatës në Oslo se raporti është i bazuar në “trillime të liga”, që kanë për qëllim ta diskreditojnë atë.

Ai ka pranuar se ka vrarë 8 persona me shpërthimin e bombës pranë ndërtesave qeveritare në kryeqytetin norvegjez dhe 69 të tjerë, kryesisht të rinj, në kampin e Partisë Laburiste në ishullin Utoja.
XS
SM
MD
LG