Ndërlidhjet

FMN: SHBA do ketë rimëkëmbje të ngadaltë


Ilsutrim
Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) thotë se rimëkëmbja ekonomike në Shtetet e Bashkuara mbetet e vakët dhe se ekonomia do të rritet vetëm në një ritëm modest në vitet e ardhshme.

FMN parashikon se rritja këtë vit do të jetë 2 për qind, ndërsa do të rritet për vetëm 2.25 për qind në vitin 2013.

Organizata paralajmëroi se kriza financiare në Evropë mund të dëmtojë edhe më tej ekonominë amerikane duke ulur fitimet për korporatat e mëdha amerikane që eksportojnë në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG