Ndërlidhjet

Afganistani dhe Pakistani fillojnë bashkëpunimin ushtarak


Foto Ilustruese
Zyrtarë të mbrojtës të Afganistanit dhe Pakistanit po diskutojnë lidhur me bashkëpunimin ushtarak, duke përfshirë edhe mundësinë për trajnimin e Ushtrisë Kombëtare Afgane nga specialistët ushtarak pakistanezë.

Ministri afgan i Mbrojtjes, Bismillah Muhammadi është në ditën e parë të vizitës pesë-ditore në Pakistan.

Burime të Marrëdhënieve të Ndër-Shërbimeve Publike të Pakistanit thanë për Radio Mashaal të RFE / RL se bisedimet midis delegacioneve ushtarake në Ravalpindi përfshijnë Shefin e Pakistanit të Shtabit të Ushtrisë Kayani Ashfaq Pervez.

Muhammadi pritet të takohet të hënën me presidentin e Pakistanit Asif Ali Zardari. Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve janë tendosur në muajt e fundit në lidhje me akuzat për sulmet ndërkufitare.

Afganistani akuzon forcat pakistaneze të zonave kufitare për granatimin e Kunarin lindor dhe në provincat Nooristan, duke vrarë një numër të banorëve lokalë. Islamabad ka hedhur poshtë akuzat.
XS
SM
MD
LG