Ndërlidhjet

Vdesin 32 njerëz nga shpërthimi i një ndërtese në Mexico CIty


Meksikë - punëtorë të shpëtimit para ndërtesës së dëmtuar në Mexico City
Vdesin 32 njerëz dhe më shumë se 120 janë lënduar nga një shpërthim që ka ndodhur në selinë kompanisë shtetërore Pemez në Meksikë.

Ende nuk dihet shkaku se si ka ardhur deri shpërthimi në bodrumin e ndërtesës administrative 51 katëshe që ndodhët në Mexico City.

Presidenti Enrique Pena Nieto u ka bërë thirrje popullit që të mos përhapin spekulime lidhur me rastin. Raportohet se 3 katët e kësaj kulle janë dëmtuar rëndë nga kyshpërthim.
Shpërthimi i ka nxjerr në rrugë qindra punëtorë dhe një sasi e madhe tymi është përhapur përreth.

Disa mijëra punëtor të cilët punëojnë në këtë ndërtesë janë evakuar jashtë objektit.
Policia ka angazhuar katër helikopter shptimi për largimin e të vdekurve apo të lënduarve.
Të gjitha rrugët që gjenden afër kësaj ndërtese janë mbyllur.
XS
SM
MD
LG