Ndërlidhjet

Paviçeviq, i dërguari i parë i Serbisë në Kosovë


Dejan Paviçeviq
Serbia ka emëruar të dërguarin e saj të parë në Kosovë, shefin e deritashëm të ekipit negociator për bisedime teknike, Dejan Paviçeviq.

Zyrtarët serbë thanë se Paviçeviq është emëruar zyrtar ndërlidhës i Beogradit në Prishtinë.

Paviçeviq tha se puna e tij ka të bëjë me monitorimin e zbatimit të marrëveshjeve të arritura në mes të Serbisë dhe Kosovës.

Ai hodhi poshtë përshkrimin e postit të tij si “diplomatik”, duke thënë se puna e tij është që të punojnë për interesat kombëtare serbe.

Paviçeviq ka thënë për agjencitë serbe te lajmeve se e pret një “punë e vështirë”.

Emërimi i zyrtarëve ndërlidhës të vendeve përkatëse në Prishtinë e Beograd është rezultat i marrëvshjes së arritur në takimin e kryeministrave Thaçi e Daçiq në Bruksel.

Kosova ka emëruar ambasadorin Lulzim Peci në këtë post.
XS
SM
MD
LG