Ndërlidhjet

BE unanime: Hizbollahu është organizatë terroriste


Liban - Lideri i Hizballahut Sayyed Hassan Nasrallah (i dyti D), i pëcjellur nga truprojat e tij, gjatë një proteste anti-amerikane në Bejrut (Ilustrim)
Qeveritë e Bashkimit Evropian janë pajtuar që Hizbollahun, si krahun ushtarak të shiitëve të Libanit, ta përcaktojë si organizatë terroriste.

Vendimi është marr unanimisht të hënën nga ministrat e jashtën të bllokur prej 28 vendeve anëtare të BE-së në Bruksel.

Ky vendim tani do t’i imponojë viza individëve, dhe do të ngrij aseset e organizatave që janë të asociuara me këtë grupim ushtarak.
XS
SM
MD
LG