Ndërlidhjet

Tatarstan: Hetime intensive për aksidentin ajror të së dieles


Pamje pas aksidentit, Tatarstan, Rusi
Shërbimet emergjente ruse janë duke hulumtuar rreth shkaqeve të rrëzimit të aeroplanit Boeing 737, i cili la të vdekur pesëdhjetë persona.

Ministria e Emergjencave e Rusisë ka dërguar stafin e saj nga Moska për në Tatarstan, që ta hetojë nga afër rastin.

Fluturimet komerciale nga dhe për në aeroportin e Tatarstanit janë pezulluar.

Aksidenti i rëndë i së dieles ndodhi derisa një aeroplan i linjës Tatarstan Airline, nisur nga aeroporti i Moskës, bëri një përpjekje të dytë për të aterruar, dhe pastaj goditi gabimisht tokën duke shpërthyer në flakë.

Kryeministri i Tatarstanit, Yury Kamaltynov, konfirmoi se një nga të vdekurit në aksident ishte djali i presidentit të Tatarstanit, Rustam Minnikhanov.

Në mesin e viktimave ishte edhe Aleksander Antonov, kreu i Shërbimit Federal të Sigurisë së Tatarstanit.
XS
SM
MD
LG