Ndërlidhjet

Evropë: Lansohet sateliti për ta studiuar galaktikën


Ilustrim
Misioni evropian për ta krijuar skemën e galaktikës në tri dimensione do të lansohet sot gjatë ditës.

Sateliti vëzhgues i sistemit të yjeve i Agjencisë Evropiane të Gjithësisë do të lansohet nga Guajana Franceze.

Sateliti do ta krijoj hartën më precize 3D të më se një miliard yjeve në galaktikën tonë dhe në fiqnjësi.

Shkencëtarët shpresojnë se, poashtu, do të gjenden edhe mijëra planeta jashtë sistemit tonë diellor.

Ky është staeliti më i sofistikuar i gjithësisë i ndërtuar ndonjëherë nga Evropa dhe kushton 740 milionë euro.
XS
SM
MD
LG