Ndërlidhjet

Bashkimi Afrikan kërcënon me sanksione Sudanin J.


Sudani Jugor
Bashkimi Afrikan ka thënë se do të vendosë sanksione kundër përgjegjësve të dhunës në Sudanin Jugor.

Këshilli për Paqe dhe Siguri i bllokut pan-afrikan ka thënë se do të marrë “masat e duhura, përfshirë sanksione, kundër të gjithë atyre që nxisin njerëzit në dhunë”.

Paralajmërimi vjen derisa rebelët antiqeveritarë janë duke sulmuar qytetin Bor.

Afati i dhënë nga udhëheqësit rajonalë për presidentin Salva Kiir dhe ish-zëvendësin e tij, Riel Machar, për të mbajtur bisedime, skadon sot.

Konflikti, i cili ka nisur pas përpjekjeve të dështuara për grushtshtet nga ana e Macharit, dy javë më parë, ka lënë mijëra njerëz të vrarë dhe dhjetëra-mijëra të zhvendosur.
XS
SM
MD
LG