Ndërlidhjet

OKB diskuton për të drejtat e njeriut në Ukrainë


Ilustrim
Një zyrtar i Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se trazirat në Ukrainën lindore, mund të destabilizojnë tërësisht shtetin e Ukrainës.

Ndihës sekretari i përgjithshëm për të drejtat e njeriut Ivan Somonovic, këto komente i ka bërë teksa i është drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Simonovic e ka diskutuar raportin e fundit të OKB-së për të dtejtat e njëriut, i cili është i fokusuar në Ukrainë.

Raporti thekson se armatosja e protestuesve në lidje të Ukrainës duhet të marrë fund si dhe të nisë një dialog gjithpërfshirës, i qëndrueshëm e kuptimplotë.

Raporti hedhë poshtë pretendimet ruse, se pakicat etnike ruse në rajonet ukrainase, kanë qenë të sulmuara.

Ambasadori rus në OKB Vitaly Churkin, e ka vlerësuar raportin si të njëanshëm.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Pamantha Power e ka akuzuar Moskën për nxitje të situatës atje.

Ambasadori i Ukrainës Yuriy Sergeyev, ka bërë me dije se vendi i tij ka nevojë që të pastrohet nga veprimet e së kaluarës përfshirë edhe korrupsionin, por për të ndodhur kjo ai ka thënë se “Rusia duhet të na lerë të qetë”.
XS
SM
MD
LG