Ndërlidhjet

Përbërja e re e Kuvendit të Kosovës


Kuvendi i Kosovës, foto nga arkivi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet finale të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit.

Ashtu siç qëndronte edhe me rezultatet preliminare, fituese e zgjedhjeve është Partia Demokratike e Kosovës në koalicion me disa parti më të vogla me 30.38 për qind.

Ajo pasohet nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 25.24 për qind, pastaj Vetëvendosje me 13.59 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 9.54 për qind, Lista "Srpska" me 5.22 për qind dhe Nisma për Kosovën me 5.15 për qind.

Kurse partia partnere e PDK-së në qeverinë në largim, Aleanca Kosova e Re nuk ka arritur të kalojë pragun prej 5 për qind.

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka prezantuar rezultatet dhe numrin e ulëseve sipas partive politike dhe koalicioneve.

Nga 120 ulëset në Kuvend, 100 vende i kanë fituar partitë e shumicës- shqiptare, kurse komunitetet pakicë kanë arritur të sigurojnë vetëm 20 ulëset e garantuara, të cilat ndahen 10 për serbët dhe po aq për komunitetet jo serbe.

"Partia Demokratike e Kosovës, Partia e Drejtësisë, Lëvizja për Bashkim, Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës së bashku kanë fituar 37 ulëse në Kuvend, Lidhja Demokratike e Kosovës i ka fituar 30 ulëse, Lëvizja Vetëvendosje 16, pastaj Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 11, Lista "Srpska" i ka 9 ulëse, Partia Nisma për Kosovën 6 ulëse, Partia Demokratike Turke e Kosovës 2 ulëse, Partia Përparimtare Demokratike 1 ulëse, Partia Demokratike e Ashkanlive të Kosovës 1 ulëse, Partia e Re Demokratike 1 ulëse, Partia Liberale Egjiptiane 1 ulëse, Partia e Ashkalinjve për Integrim 1 ulëse, Koalicioni për Gorën 1 ulëse dhe Partia e Re Rome e Kosovës 1 ulëse", ka thënë Daka, duke kumtuar ndarjen e mandateve në Kuvend sipas partive politike.

Pas shpalljes së rezultateve ka filluar edhe zyrtarisht të rrjedh afati ligjor për ankesa dhe më pas KQZ do të bëj edhe certifikimin.

Me përmbylljen e këtyre procedurave, do të pasoj faza e konstituimit të institucioneve.

Fillimisht do të konstituohet përbërja e re e Kuvendit me organet udhëheqëse, kryetarin dhe kryesinë e re. Kurse më pas do të nisin negociatat politike për krijimin e qeverisë së re.

Nga aspekti politik, blloku i partive LDK, AAK dhe Nisma qysh një ditë pas publikimit të rezultateve preliminare janë deklaruar se nuk do të hyjnë në koalicion me partinë fituese dhe kanë paralajmëruar se do të formojnë vet qeverinë e re.

Megjithatë, synimi i tyre politik ka mbetur të interpretohet nga Gjykata Kushtetuese, nëse edhe partitë jo fituese të zgjedhjeve mbi bazën e koalicionit pas zgjedhor mund të formojnë qeverinë.

Në zgjedhjet e 8 qershorit, morën pjesë mbi 42 për qind e votuesve. Ato u cilësuan si zgjedhje të organizuara mirë duke marrë vlerësime pozitive edhe nga përfaqësuesit ndërkombëtar.

Më poshtë, botojmë në tërësi listën prej 120 deputetëve që kanë fituar mandatin në përbërjen e re të Kuvendit të Kosovës.

Partia Demokratike e Kosovës, Partia e Drejtësisë, Lëvizja për Bashkim, Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës:

1. Hashim Thaqi

2. Kadri Veseli

3. Enver Hoxhaj

4. Elmi Reçica

5. Hajredin Kuçi

6. Memli Krasniqi

7. Rafet Rama

8. Arsim Bajrami

9. Raif Qela

10. Agim Aliu

11. Fadil Beka

12. Labinotë Demi – Murtezi

13. Sala Berisha – Shala

14. Bekim Haxhiu

15. Xhavit Haliti

16. Ramiz Kelmendi

17. Latif Gashi

18. Adem Grabovci

19. Azem Syla

20. Zenun Pajaziti

21. Agim Çeku

22. Naim Fetahu

23. Nuredin Lushtaku

24. Besim Beqaj

25. Nezir Çoçaj

26. Gëzim Kelmendi

27. Rrustem Mustafa

28. Mexhide Mjaku – Topalli

29. Flora Brovina

30. Blerta Deliu – Kodra

31. Edita Tahiri

32. Margarita Kadriu – Ukelli

33. Selvije Hakimi

34. Vlora Çitaku

35. Xhevahire Izmaku

36. Luljeta Veselaj Gutaj

37. Safete Hadergjonaj

Lidhja Demokratike e Kosovës:

1. Isa Mustafa

2. Vjosa Osmani

3. Teuta Rugova

4. Anton Quni

5. Ismet Beqiri

6. Nuredin Ibishi

7. Arben Gashi

8. Haki Demolli

9. Kujtim Shala

10. Sabri Hamiti

11. Armend Zemaj

12. Avdullah Hoti

13. Hykmete Bajrami

14. Njomza Emini

15. Naser Osmani

16. Lirie Kajtazi

17. Hatim Baxhaku

18. Shpejtim Bulliqi

19. Muhamet Mustafa

20. Fatmir Rexhepi

21. Ali Sadriu

22. Sadri Ferat

23. Adem Salihaj

24. Blerim Grainca

25. Agim Ademaj

26. Salih Morina

27. Alma Lama

28. Besa Gaxheri

29. Teuta Sahatqia

30. Doruntinë Maloku-Kastrati

Lëvizja Vetëvendosje:

1. Albin Kurti

2. Visari Imeri

3. Glauk Konjufca

4. Ilir Deda

5. Puhie Demaku

6. Dardan Sejdiu

7. Rexhep Selimi

8. Liburn Aliu

9. Aida Dërguti

10. Besnik Bislimi

11. Ismail Kurteshi

12. Albulena Haxhiu

13. Mytehar Haskuka

14. Salih Salihu

15. Besa Baftija

16. Shqip Pantina

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës:

1. Ramush Haradinaj

2. Daut Haradinaj

3. Pal Lekaj

4. Donika Kada Bujupi

5. Bali Muharremaj

6. Blerim Shala

7. Time Kadrijaj

8. Rrustem Berisha

9. Lahi Brahima

10. Teuta Haxhiu

11. Melihate Tërmkolli

Lista "Srpska":

1. Bojan Mitiq

2.Velimir rakiq

3. Slavko Simiq

4. Slobodan Petroviq

5. Sasha Milosavleviq

6. Milka Vuletiq

7. Milena Miliqeviq

8. Jasmina Zhivkoviq

9. Jelena Bontiq

Nisma për Kosovën:

1. Fatmir Limaj

2. Jakup Krasniqi

3. Haxhi Shala

4. Shukrije Bytyqi

5. Zafir Berisha

6. Valdete Bajrami

Partia Demokratike Turke e Kosovës:

1.Mahiq Jaggjilar

2. Mufera Srbica Sinik

Koalicioni VAKAT:

1. Rasim Demiri

2. Duda Balje

Partia Progresive Demokratike:

1. Nenad Rashiq

Partia Demokratike e Ashkanlive të Kosovës:

1. Danush Ademi

Partia e Re Demokratike

1. Emilija Rexhepi

Partia Liberale Egjiptiane:

1. Veton Berisha

Partia e Ashkalinjëve për Integrim:

1. Etem Arifi

Koalicioni për Gorën:

1. Adem Hoxha

Partia e Re Rome e Kosovës:

1. Kujtim Paçaku

  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG