Ndërlidhjet

Armenët protestojnë kundër Unionit Ekonomik Euroaziatik


Ilustrim

Dhjetëra aktivistë opozitarë dhe mbështetësit e tyre, për të dytën ditë me radhë para parlamentit armen, kanë vazhduar protestat duke kundështuar anëtarësimin e Armenisë në Unionin Ekonomik Euroaziatik që udhëhiqet nga Rusia.

Aktivistët gjatë të martës e kanë bllokuar hyrjen e parlamentit teksa mbanin në duar parulla “Tradhtarë” dhe “Turp”.

Parlamenti armen ka nisur diskutimet në lidhje me anëtarësimin në kët union qysh të hënën.

Presidenti armen Serzh Sarkisian, e ka nënshkruar traktatin për tu bashkuar me Unionin Ekonomik gjatë një ceremonie që është mbajtur gjatë tetorit në Minsk.

Armenia ka vendosur që të bashkohet me Rusinë, Bjellorusinë, Kazakistanin në kuadër të Unionit Ekonomnik Euroaziatik.

XS
SM
MD
LG