Ndërlidhjet

Ukraina thotë se nuk do ta tërheq armatimin nga lindja


Ilustrim

Ushtria ukrainase thotë se nuk do të filloj me tërheqjen e armatimit të rëndë nga vija e frontit ngase separatistët e mbështetur nga Rusia ende nuk i kanë ndalur tërësisht sulmet.

Sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës, forcat qeveritare dhe rebelët do të duhej ta ndalnin zjarrin më 15 shkurt dhe të fillonin me tërheqjen e armatimit të rëndë jo më vonë se dy ditë.

Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase, Anatoly Stelmakh, tha sot se ndonëse armiqësitë janë zvogëluar që nga marrja e Debaltseves nga separatistët, rebelët i kanë granatuar trupat qeveritare dy herë gjatë natës së kaluar.

Një zëdhënës tjetër, Vladyslav Seleznyov, tha gjatë një paraqitje televizive se nuk mund të tërhiqet armatimi i rëndë derisa vazhdojnë sulmet mbi pozicionet e ushtrisë ukrainase.

Stelmakh tha se Ukraina do ta tërheq armatimin, atëherë kur “armiku të ndaloj së sulmuari pozicionet tona”.

XS
SM
MD
LG