Ndërlidhjet

Kerry, Carter dhe Dempsey dalin sot para Senatit


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry

Tre zyrtarët kryesor të sigurisë kombëtare amerikane pritet të përballen me pyetje rreth fuqive të reja të luftës që po draftohen për të luftuar militantët e Shtetit Islamik.

Këta zyrtarë do të përballen me komitetin e kongresit amerikan gjatë ditës së sotme.

Komiteti për Punë të Jashtme i Senatit do të dëgjojë nga Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, Sekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter dhe udhëheqësi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë, Gjeneral Martin Dempsey.

Senatorët pritet të pyesin rreth draftimit të një autorizimi të ri për forcën ushtarake kundër Shtetit Islamik.

Komentatorët thonë se në përgatitje të legjilsacionit të ri, Shtëpia e Badhë duhet të balancojë kërkesat e demokratëve që nuk duan edhe një luftë tjetër më këmbsori të përfshirë së bashku me shqetësimet e republikanëve që duan ta mbajën këtë opsion të hapur.

Ata gjithashtu do të pyetën për Iranin dhe konfliktin në Irak dhe Siri.

XS
SM
MD
LG