Ndërlidhjet

Hollande dhe Alyev takohen në Baku


Presidenti azer, Ilham Aliyev dhe presidenti francez, Francois Hollande - Baku

Presidenti francez, Francois Hollande është takuar me homologun e tij nga Azerbajxhani, Ilham Alyev në Baku për të diskutuar me fokus të veçant në abuzimin e të drejtave të njeriut në Azerbajxhan, por edhe në lidhje me Nagorno Karabakun, territorin ndaj të cilit ka pretendime edhe Armenia.

“Ne gjithmonë flasin rreth kësaj”, iu ka thënë gazetarëve, Hollande duke iu referuar të dhënave rreth abuzimeve me të drejtat e njeriut në këtë shtet.

Hollande ka qenë për vizitë të shkurtër në Baku, ndërsa tani është kthyer në Paris.

Grupet për të drejtat e njeriut e akuzojnë qeverinë në Baku se përdor akuza fallso për të burgosur kritikët prejse Aliyev e ka fituar mandatin e tretë si president në vitin 2013.

XS
SM
MD
LG