Ndërlidhjet

Ushtria afgane mbron Kunduzin nga talibanët


Afganistan

Qeveria e Afganistanit ka nisur një ofensivë të madhe kundër talibanëve në provincën Kunduz.

Talibanët kanë ardhur në afërsi të kryeqytetit provincial, duke bërë që dhjetëra-mijëra njerëz të zhvendosen nga shtëpitë.

Zyrtarët afganë kanë thënë se xhihadistë të huaj, të trajnuar nga grupi i Shtetit Islamik, janë duke luftuar përkrah talibanëve.

Guvernatori i provincës, Mohammed Omer Safi, ka thënë se trupat e 18 luftëtarëve të huaj, përfshirë dhe dy gra, janë gjetur.

XS
SM
MD
LG