Ndërlidhjet

Merkel: Bisedimet për borxhin e Greqisë, konstruktive


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se duhet ende shumë punë për t’u bërë në mënyrë që Bashkimi Evropian të arrijë marrëveshje me Greqinë, për paketën e saj të ndihmës.

Merkel dhe presidenti i Francës, Francois Hollande, kanë takuar të enjten kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras, në margjina të Samitit të Partneritetit Lindor të BE-së në Riga të Letonisë.

Merkel ka thënë sot se bisedimet kanë qenë “miqësore dhe konstruktive”.

Greqia ka kohë deri në qershor për të përmbushur marrëveshjen e reformave me kreditorët ndërkombëtarë, në mënyrë që të sigurojë këstin final prej 7.2 miliardë eurosh nga paketa e ndihmës e Bashkimit Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Eurozona këmbëngul në reforma të ashpra, përfshirë shkurtimin e pensioneve, në këmbim të ndihmës financiare, por qeveria e re majtiste e Greqisë i kundërshton ato.

Tsipras ka thënë se ai është “i bindur” se marrëveshja do të arrihet shpejt.

XS
SM
MD
LG