Ndërlidhjet

PE miraton rezolutë për Srebrenicën


Srebrenicë

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për Srebrenicën, me të cilën dënohet gjenocidi i kryer 20 vjet më parë.

Në rezolutë thuhet se përgjegjëse për vrasjen masive të mbi 8,000 burrave dhe djemve myslimanë, janë forcat serbe të Bosnjës, nën komandën e Ratko Mlladiqit.

“Ky është krimi më i madh i luftës, i cili ka ndodhur në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore”, thuhet në rezolutë.

Ajo po ashtu vë në dukje përgjegjësinë e Kombeve të Bashkuara, që nuk kanë përmbushur mandatin për të mbrojtur banorët e “zonave të sigurta”.

XS
SM
MD
LG