Ndërlidhjet

Nigeri: Ushtria liron 178 pengje nga Boko Haram


Ushtarët nigerianë, foto nga arkivi

Autoritetet në Nigeri thonë se ushtria ka liruar 178 persona, të cilët kanë qenë duke u mbajtur peng nga terroristët e organizatës islamike Boko Haram.

Në deklaratën e lëshuar, thuhet se ushtrika ka liruar pengjet, në mesin e tyre kanë qenë 101 fëmijë, 67 gra dhe 10 burra.

Gjithashtu gjatë këtij operacioni ushtarak është kapur një komandanti i lartë i Boko Haramit. Sipas ushtrisë, operacioni është zhvilluar në shtetin Borno.

Po ashtu janë shkatërruar disa kampe të militantëve.

Boko Haram ka filluar kryengritjen në verilindje të Nigerisë qe 6 vjet.

Ky grup po kërkon që të themeloj një shtet islamik, duke pasur për bazë ligjin e Sheriatit.

XS
SM
MD
LG