Ndërlidhjet

Forbes: Woods dhe Sharapova - sportistët më të pasur


Maria Sharapova

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes.

Ky konstatim është mbështetur në të ardhurat e tërësishme të sportistëve, përfshirë edhe ata të pensionuarit, në periudhën 2005 – 2015.

Maria Sharapova, me shtetësi të Rusisë, që jeton në Shtetet e Bashkuara, është e vetmja sportiste në këtë listë dhe ajo plasohet në vendin e 18-të.

Të ardhurat e saj gjatë 10 viteve të fundit vlerësohet se ishin 250 milionë dollarë.

Vendin e parë në këtë listë e ka golfisti amerikan, Tiger Woods, i cili në këtë periudhë i ka fituar 845 milionë, pastaj radhitet boksieri amerikan, Floyd Mayweather, me 660, ndërsa në vendin e tretë është ylli i basketbollit, Kobe Bryant, me 475 milionë.

XS
SM
MD
LG