Ndërlidhjet

Turqi: Publikohet audioja e tërheqjes së vërejtjes


Piloti i shpëtuar rus në aeroplanin e rrëzuar Su-24 Konstatin Murakhtin përgjijget në pyetjet e gazetarëve

Ushtria e Turqisë e ka publikuar audion e asaj që thotë se është tërheqje e qartë e vërejtjes për aeroplanin luftarak rus, para se ai të qëllohej afër kufirit të Sirisë.

Zëri në audio incizim mund të dëgjohet duke thënë në gjuhën angleze: “ndryshoni drejtimin e juaj për në jug menjëherë”. Ky mesazh përsëritet disa herë.

Piloti që ka mbijetuar nga rrëzimi i aeroplanit rus, që është qëlluar nga Turqia në kufirin Turqi – Siri, ka thënë se nuk e ka dëgjuar marrjen e alarmit.

Turqia ka insistuar se i ka dhënë 10 vërejtje aeroplanit pesë minuta para se ai është qëlluar dhe rrëzuar pardje.

Por, piloti rus, Konstantin Murakhtin, 24 vjeçar, të cilin pas katapultimit e kanë shpëtuar forcat speciale ruse, thotë se “nuk ka pasur tërheqje të vërejtjes, as nëpërmjet radio lidhjes e as në mënyrë vizuele”.

Kolegu i tij, piloti tjetër në kabinën e aeroplanit luftarak rus, Su-24, është vrarë nga të shtënat derisa ishte katapultuar nga aeroplani që ishte përfshirë nga flaka.

Ky incident ka shkaktuar rritje të tensioneve ndërmjet Turqisë dhe Rusisë.

XS
SM
MD
LG