Ndërlidhjet

Arrest shtëpiak për Glauk Konjufcën e Aida Dërgutin


Ilustrim

Për shkak se nuk e kanë respektuar masën e paraqitjes në stacion policor, të shqiptuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, kjo e fundit sot ka vendosur që ta ndryshoj masën e sigurisë ndaj deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca dhe Aida Dërguti.

Gjykata Themelore në Prishtinë, përmes një komunikate, ka bërë me dije se ndaj të dy deputetëve, sot është ndryshuar masa e sigurisë nga lajmërim në stacion policor në masë të arrestit shtëpiak.

Departamenti për Krime të Rënda i Gjykatës Themelore ka njoftuar se dy deputetët dyshohen për kryerjen e veprës penale të “përdorimit të armës apo mjetit të rrezikshëm” dhe veprën penale “pengimi i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare”.

Masa e shqiptuar sot, llogaritet nga data e sotme deri më 14 shkurt të vitit 2016.

Dy deputetët e Kuvendit të Kosovës janë arrestuar më 14 dhjetor, ditë në të cilën ata kanë hedhur gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

XS
SM
MD
LG