Ndërlidhjet

Republikanët kundërshtojnë masat e kontrollit të armëve


Kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump

Udhëheqësit e republikanëve në Shtetet e Bashkuara, i kanë dënuar veprimet e presidentit, Barak Obama, për ta forcuar kontrollin mbi armët.

Kryesuesi i Dhomës së Përfaqësuesve, Paul Ryan, tha se urdhërat ekzekutivë që e anashkalojnë Kongresin, “ e kufizojnë lirinë” dhe këta urdhëra sipas tij, do t’i kundërshtojnë në gjykatë.

Kandidati për president në radhët e republikanëve, Donald Trump, tha se nëse zgjidhet president, ai do t’i heqë masat e vendosura nga presidenti aktual, Barak Obama.

Gjatë ditës së djeshme, presidenti Obama e ka shpallur planin për kontrollin e armëve.

XS
SM
MD
LG