Ndërlidhjet

Çekia shënon 700 vjetorin e lindjes së Mbretit Karl IV


Monumenti i Karlit IV në Pragë

Republika Çeke këtë fundjavë shënon 700 vjetorin e lindjes së Mbretit Karli IV, me një varg aktivitetesh për ta festuar mbretërinë e tij.

Përvjetori i 14 majit 1316 shënohet çdo vit me aktivitete të ndryshme dhe turne që i dedikohen monarkut, i cili mbante titujt e Mbretit të Bohemisë dhe Perandorit të Shenjtë Romak.

Në Pragë, stolitë mbretërore shfaqen për publikun, në Kështjellën e Pragës, nga vendndodhja e tyre e zakonshme që është në Katedralen e Shën Vitusit.

XS
SM
MD
LG