Ndërlidhjet

SHBA: Hillary Clinton shënoi edhe një fitore


Hillary Clinton dhe Bernie Sanders përshëndeten para një debati televiziv

Kandidatja demokrate për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Hillary Clinton, ka shënuar fitore në votimet partiake në Ujëdhesat Virxhine, duke i fituar të shtatë delegatët.

Sipas njoftimit të Partisë Demokratike, Clinton ka fituar 84.2%, ndërsa rivali i saj, Bernie Sanders, mori 12.2%.

Sipas rregullave të Komitetit Kombëtar Demokratik, kandidati duhet t’i fitoj së paku 15% që të mund të llogarisë në ndonjë delegat, raporton agjencia AP.

Aktualisht, Hillary Clinton i ka 1,776, ndërsa Bernie Sanders 1,501 delegatë.

Tashmë kanë mbetur zgjedhjet partiake në gjashtë shtete, përfshirë Nju Xherzi dhe Kalifornia, ku votohet të martën, e që mund të fitohen 694 delegatë.

Votimet e fundit mbahen në Distrikt Kollumbia, më 14 qershor.

Në garën republikane tashmë udhëheq bindshëm kandidati Donald Trump.

XS
SM
MD
LG