Ndërlidhjet

Deputetët të shqetësuar me vendimin për zonën rreth manastirit të Deçanit


Në Kuvendin e Kosovës, disa deputetë, qoftë nga radhët e partive në pushtet, apo edhe në opozitë,kanë ngritur shqetësimet e tyre në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shpalljen antikushtetuese të dy vendimeve të qershorit të vitit 2015 të Gjykatës Supreme në lidhje me pronat e manastirit të Deçanit.

Aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese kishte sjellë si efekt kthimin e 24 hektarëve tokë në pronësi të këtij manastiri.

Por, ky aktgjykim, nga disa deputetë të Kuvendit u cilësua si diskriminues dhe i padrejtë. Pavarësisht faktit se vendimet e Kushtetueses nuk mund të kontestohen, ata kërkuan nga Kuvendi që të intervenojë dhe t’i anulojë ato.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj ka deklaruar se institucionet në nivel qendror e lokal nuk janë treguar të vëmendshme në lidhje me këtë çështje.

“Qytetarët e Deçanit, jo vetëm ata që kanë të drejtën pronësore, historike, por edhe të tjerët në përgjithësi, e kanë parë këtë pjesë të Deçanit si të vetmen arterie për zhvillim ekonomik dhe krijimit të kushteve më të mira për jetesë për banorët e atjeshëm”, ka thënë Zemaj.

Sipas tij, aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese për këtë zonë ishte i padrejtë. Ndërkaq paraqet edhe, si deklaroi ai, një vazhdimësi të vendimeve të mëhershme që kishin marrë institucionet e Serbisë në Kosovë në kohën e regjimit të Slobodan Millosheviqit.

Për të njëjtën temë ka folur edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, sipas të cilit, deputetët kanë të drejtë të ngritin shqetësime edhe në lidhje me vendimet e Gjykatës Kushtetuese, pasi që anëtarët e saj i zgjedh vet Kuvendi.

Konjufca tha se Gjykata Kushtetuese në fakt, ka vendosur që t’ia jap manastirit të Deçanit, 24 hektarë tokë nga pronat shoqërore me arsyetimin se këtij manastiri po i kthehet një hapësirë tokësore që i ishte marrë më 1946.

“Ajo që po ndodh është legjitimimi i vendimeve të Milosheviqit, të viteve të ’90-ta”, ka thënë Konjufca.

Ky vendim, ka vijuar ai, është diskriminues dhe i padrejtë dhe si i tillë do të duhej anuluar.

“Si rrjedhojë, të gjitha këto vendime që janë të kohës së Millosheviqit dhe kohës së viteve ’90-ta, duhet të anulohen këtu në Kuvendin e Kosovës”, ka deklaruar Konjufca.

Ndryshe, aktgjykimi i Kushtetueses në lidhje me këtë zonë që është vënë nën mbrojtjen dhe pronën e manastirit të Deçanit është përcjellë edhe me disa protesta të banorëve të asaj zone.

Këto shqetësime, deputetët i kanë ngritur gjatë pjesës së parë të seancës së Kuvendit të Kosovës, në të cilën pas një bojkoti prej afërsisht 90 ditësh, është kthyer edhe subjekti më i madh opozitar, Lëvizja Vetëvendosje.

Ndërkohë që dy partitë tjera opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën po e vazhdojnë bojkotin e seancave.

  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG