Ndërlidhjet

Tahiri: Serbia po bllokon – Gjuriq: Kosova po shpikë kushte


Takimet në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Qeveria e Kosovës e ka fajësuar Serbinë për, siç thotë, “bllokim të zbatimit të marrëveshjeve të arritura” në kuadër të dialogut të zhvilluar në Bruksel, “duke mos ndërmarrë asnjë hap në drejtim të përmbushjes së obligimeve të saj”.

“Pa dyshim se në Serbi mungon vullneti politik për të respektuar marrëveshjet e Brukselit, në veçanti ato të kodit telefonik dhe për energjetikën", thuhet në raport.

Raporti gjashtë mujor për procesin e dialogut, i hartuar nga Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, thekson se “moszbatimi i obligimeve në veçanti ka të bëjë me kodin telefonik të Kosovës dhe marrëveshjen për funksionalizimin e sistemit të pavarur të energjetikës (KOSTT)."

“Të dyja këto marrëveshje i ka bllokuar Serbia”, thuhet në raport, në të cilin nënvizohet se për këto çështje është diskutuar në Bruksel për më shumë se 5 vite.

Qeveria e Kosovës thotë se është e përkushtuar për dialogun sepse “ai i kontribuon paqes dhe stabilitetit në rajon, marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe përparimit në rrugën e integrimeve euro-atlantike".

Ministrja thotë se e ka njoftuar rregullisht BE-në për bllokadat që Serbia po i bën Kosovës, por “BE-ja nuk ka bërë presion të mëtejmë mbi Serbinë, siç ka kërkuar Kosova”.

Në raport thuhet se Qeveria është këmbëngulëse se nuk do të ndërmarrë asnjë hap në drejtim të zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin, “gjithnjë deri sa Serbia të mos heq bllokadën për kodin telefonik, të mos zbatojë marrëveshjen për energjetikën dhe të mos heq barrikadën nga ura qendrore në Mitrovicë."

“Asociacioni nuk do të mund të krijohet në një situatë e cila vazhdon të jetë paradoksale dhe në të cilën njëkohësisht veprojnë edhe komunat ligjore edhe ato joligjore, në veçanti në veriun e Kosovës”, thuhet në raport. Gjithashtu është vlerësim se Asociacioni nuk zbatohet pa shpërbërjen e plotë të gjitha strukturave paralele.

Raporti ndërkohë ka ngjallur reagimin e palës serbe. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se kushtëzimet e reja të Prishtinës do të duhej të trajtoheshin nga përfaqëusesit e bashkësisë ndërkombëtare, sepse me këtë po sillet në pikëpyetje, siç tha, kredibiliteti i gjithë marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel.

"Dikush do të mund të thoshte se kjo është edhe një lloj përqeshje me vetë procesin e dialogut dhe me gjithë atë që është arritur. D.m.th. tejkalimi i kornizave të dialogut dhe shpikja e kushteve të reja gjithsesi se nuk do t’i kontribuojë as normalizimit dhe as përmirësimit të përgjithshëm të marrëdhënieve ndërmjet institucioneve të Beogradit dhe të Prishtinës", ka thënë Gjuriq.

Në deklaratën e tij ai ka thënë gjithashtu se “serbët në Kosovë nuk kanë arsye që të brengosen për zhvillimet më të reja", sepse, siç ka theksuar ai, mbështetja dhe ndihma e qeverisë së Serbisë për ta do të vazhdojë.

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në Bruksel është kusht i rëndësishëm për normalizimin e marrëdhënieve, kanë deklaruar zyrtarë evropianë, ndërkohë që vetë Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për siguri dhe politikë të jashtme, Federica Mogherini, ka kërkuar nga palët që të përmbushin obligimet e tyre.

Ndërkohë, gjetjet e raportit të Qeverisë së Kosovës kanë theksuar dështimin e Serbisë për të të larguar barrikadën mbi lumin Ibër, të ashtuquajtur parku i Paqes, në Mitrovicë.

Por, kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, tha për Radion Evropa e Lirë se bisedimet për largimin e të ashtuquajturit Park i Paqes në urën qendrore në Mitrovicë po zhvillohen me përfaqësues të Bashkimit Evropian. Ai tha se vendimi për Parkun e Paqes mund të merret gjatë ditës së enjte, por nuk ofroi më shumë hollësi.

"Jemi duke biseduar për këtë çështje. Këtu janë përfaqësues të Këshillit të Evropës dhe nuk dua të flas me shumë. Sot pritet të merret vendimi. Jemi duke biseduar nga mëngjesi dhe kemi biseduar edhe dje. Jemi kah përfundimi dhe po punojmë fuqishëm", tha Bahtiri për REL.

Barrikada në urën mbi Ibër në Mitrovicë u vendos vite më parë, ndërkohë që qytetarë serbë të veriut të Kosovës në vitin 2014 e shndërruan urën në, siç e quajtën, Parkun e Paqes, duke e mbyllur plotësisht për qarkullim të automjeteve. (REL)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG