Ndërlidhjet

Aeroplanët luftarakë danezë lëshojnë bombat e para kundër IS-it


Ilustrim

Siria u godit për herë të parë nga aeroplanët luftarakë danezë të cilët lëshuan bombat, duke zgjeruar kështu luftën e Danimarkës kundër Shtetit Islamik.

Kater aeroplanë kanë bombarduar qytetin Raka, duke targetuar zonat komanduese, dhe stoqet e armëve, deklaroi Komandanti danez i Mbrojtjes.

Anëtarja e NATO-s, Danimarka, është pjesë e operacionit të Shteteve të Bashkuara kundër Shtetit Islamik.

Shefi i Forcave Ajrore Jan Dam, i tha medieve se këto bombardime kanë kontribuar shumë koalicionin kundër IS-it.

Danimarka ka kryer 67 misione duke lëshuar 93 bomba në zonat e Shtetit Islamik.

XS
SM
MD
LG