Ndërlidhjet

SHBA sanksionon edhe tetë zyrtarë të Venezuelës


Flamuri amerikan

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka sanksionuar edhe tetë zyrtarë të tjerë nga Venezuela, duke përfshirë edhe vëllain e liderit socialist, Hugo Chavez.

Sanksionet janë vënë si përgjigje ndaj rolit të tyre tek presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, në krijimin e një trupi të ri legjislativ, kanë thënë zyrtarët amerikanë.

Masat e reja nga Departamenti i Thesarit të SHBA-së, do të bllokojnë asetet e personave të sanksionuar, të njëjtëve u ndalohet udhëtimi në SHBA dhe u ndalohet amerikanëve të bëjnë biznes me këta persona.

Gjatë javës së kaluar Uashingtoni ka sanksionuar ngjashëm edhe presidentin Maduro dhe 13 zyrtarë të tjerë nga Venezuela.

XS
SM
MD
LG