Ndërlidhjet

Nasrallah: Vota kurde mund të çojë në “luftëra të brendshme”


Lideri i lëvizjes shiite, Hizballah, Hassan Nasrallah.

Udhëheqësi i lëvizjes shiite, Hizballah, të mështetur nga Irani, e ka quajtur referendumin për pavarësi kurde si hapin e parë drejt ndarjes së Lindjes së Mesme dhe paralajmëroi se kjo do të mund të çonte në “luftëra të brendshme”.

“Kjo do i hapë derën ndarjes” ka thënë Hassan Nasrallah, në Beirut. “ Ndarja do të thotë të marrësh rajonin me luftëra të brendshme, ku fundin dhe kohën e di veç Zoti”.

Kurdët e irakut votuan me 25 shtator për pavarësi.

XS
SM
MD
LG