Ndërlidhjet

Mbi 300 persona të lënduar në Kataloni


Përleshjet e votuesve me policinë spanjolle

Qindra persona janë lënduar nga përleshjet e policisë spanjolle me votuesit në Kataloni, pasi ata sekuestruan kutitë e votimit dhe provuan të ndalnonin referendumin.

Zëdhënësi i qeverisë së Katalonisë, Jordi Turull, ka thënë se 337 persona janë lënduar nga “ shteti i dhunshëm spanjoll”,gjatë përballjes me policinë.

Policia kishte thyer xhamat e një lokacioni të votimit dhe kishte hedhur plumba prej gome në disa lokacione qendrore në Barcelonë.

XS
SM
MD
LG