Ndërlidhjet

Gjeorgji: Nga zjarri në hotel – 12 vetë të vdekur


Ilustrim

Së paku 12 vetë kanë humbur jetën mbrëmë nga zjarri në një hotel në qytetin bregdetar, Butumi, në Detin e Zi në Gjeorgji, kanë thënë zyrtarët.

“Sipas të dhënave të para, 12 vetë kanë vdekur nga zjarri në hotelin Leogrand në Butumi”, ka njoftuar Ministria e shëndetësisë e këtij rajoni.

Për shkak të zjarrit nga hoteli 22 katësh, janë evakuuar më se 100 njerëz, përfshirë mysafirë dhe të punësuar. Dhetë vetë janë dërguar në spital, por ata nuk janë në rrezik për jetë, kanë thënë zyrtarët.

Ministri rajonal i shëndetësisë, Zaal Mikeladze, u tha gazetarëve se shkak i vdekjeve ishte helmimi me monoksid të karbonit.

Zjarri është ndalur, por shkaqet e shpërthimit të tij nuk janë të njohura.

XS
SM
MD
LG